11 JachtFilm – filmowa uczta dla miłośników żeglarstwa

11 JachtFilm – filmowa uczta dla miłośników żeglarstwa

XI Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm 2022
26-27 listopada 2022 r.
Centrum Kultury Europy Stara Rzeźnia w Szczecinie

11 JachtFilm, czyli filmowa uczta dla miłośników żeglarstwa.

Już niedługo kolejna edycja festiwalu, który na stałe wpisał się w kalendarz żeglarskich wydarzeń kulturalnych. Wybór najlepszych filmów z całego świata i ich prezentacja na dużym ekranie to wydarzenie, które w jesienno-zimowej porze pozwala żeglarzom przetrwać do kolejnego sezonu.

Motywem przewodnim festiwalu jest żeglarstwo i jego różnorodność. Bohaterami filmów są prawdziwe postaci oraz zdarzenia, które naprawdę miały miejsce. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. Towarzyszące bohaterom emocje są uniwersalne a w tle tych historii są żagle i woda.

W programie tegorocznej edycji znajdzie się siedem filmów. Będą historie o żeglowaniu dookoła Bieguna Północnego („Northern Pasage”) , jak i o wyprawie wokół jednego z największych amerykańskich jezior („Dłubanką wokół jeziora Michigan”).

Będą filmy o regatach w najbardziej niegościnnych rejonach świata, w których zwycięstwo nie jest najważniejsze („Wyścig na Alaskę”) jak i o biciu rekordu prędkości w żeglowaniu po suchym lądzie („Iron Duck – Żelazna Kaczka”). Pokazany zostanie film o wyjątkowej szkole żeglarskiej, której założycielami byli uczestnicy francuskiego ruchu oporu z czasów II wojny („Les Glenans. Szkoła morza, szkoła życia”).

Iron Duck_Żelazna Kaczka

W hołdzie zmarłemu w kwietniu tego roku kapitanowi Januszowi Zbierajewskiemu, jednemu ze współorganizatorów festiwalu przypomniany zostanie film „Morze twoimi oczami”. Jest to opowieść o niedowidzącej Alicji, która trafia na pokład Zawiszy Czarnego w ramach projektu Zobaczyć Morze.

Na specjalną uwagę zasługuje pokaz filmu pt. „Żeglarz” Jest to zrealizowana w 2021 roku opowieść o Paulu Johnsonie – brytyjskim żeglarzu, który do końca swoich dni próbuje być człowiekiem niezależnym, wolnym i patrzącym daleko poza horyzont. Lucia Kašová, słowacka dokumentalistka i żeglarka spotkała bohatera swego filmu przypadkiem, mijając się z nim w drzwiach małego marketu na jednej z karaibskich wysepek. Krótkie spojrzenie w jego oczy wystarczyło, by się przekonała, że spotkała wyjątkowego człowieka. Postanowiła opowiedzieć jego historię używając filmowej kamery.

Żeglarz

Paul Johnson był wyjątkowym protagonistą i buntownikiem. W chwili, gdy go poznajemy na ekranie filmu ma 80 lat, mieszka na swoim jachcie zakotwiczonym na wyspie Carriacou na Karaibach. Żeglował z różnymi kobietami, wie o trójcie dzieci. Kochał kobiety, alkohol i lekkie życie. Nigdy naprawdę nie osiadł nigdzie na stałe.

Nie sądził, że będzie żył tak długo. Teraz zarówno jego jacht jak i jego ciało są stare, słabe i bliskie zatonięcia. Spędza czas na jachcie, kontempluje swoje życie i nadchodzący jego kres. Pije wódkę, bo jest tańsza niż rum. Trudno uwierzyć, że kiedyś był znanym projektantem i budowniczym jachtów.

To nie jest film o żeglarstwie. Jest to przejmująca opowieść o pasjonującej podróży przez życie, o relacjach, związkach pomiędzy egoizmem, a wolnością. I o tym co jest na końcu tej podróży.

Festiwal jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest jedyną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów.

Wszystkie pokazy będą się odbywały w CKE Stara Rzeźnia.

Festiwal JachtFilm jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest unikalną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. W trakcie wydarzenia odbędą się także projekcje wybranych filmów z kanału You Tube Żeglarz prowadzonego przez Yacht Klub Polski Szczecin.

Współorganizatorem Festiwalu jest Polska Fundacja Morska. Sponsorami festiwalu są OFF Marina i Marina Developer. Partnerzy: Yacht Klub Polski Szczecin, Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, Centrum Żeglarskie, Wydawnictwo Nautica, TanieRejsy.pl. Patroni medialni: Radio Szczecin, Magazyn Wiatr, Charter Nawigator, TawernaSkiperów.Pl, Żeglarski.info oraz Żeglarstwo na Facebooku. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu województwa zachodniopomorskiego.

Bilety na Festiwal JachtFilm można nabyć online.

https://bilety.fm/pl/film/7656–xi-festiwal-filmow-zeglarskich-jachtfilm-sobota-stara-rzeznia-szczecin.html

https://bilety.fm/pl/film/7657–xi-festiwal-filmow-zeglarskich-jachtfilm-niedziela-stara-rzeznia-szczecin.html

Szczegółowy program, lista filmów: www.jachtfilm.pl.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany programu. Ale tylko na lepsze.

Andrzej Minkiewicz
Tel 603 918 469
andrzej.minkiewicz@jachtfilm.pl

SHARE IT: