Spotkanie z naszym kolegą Piotrem Owczarskim

Spotkanie z „Leksykonem żeglarstwa i sportów wodnych Pomorza Zachodniego”

30 września 2017 roku odbędzie się spotkanie organizowane przez Dyrektora Książnicy Pomorskiej Lucjana Bąbolewskiego oraz Piotra Owczarskiego, wybitnego żeglarza i historyka zachodniopomorskiego żeglarstwa. Wszyscy sympatycy morza i sportów wodnych dowiedzą się wielu cennych informacji na temat pierwszego polskiego „Leksykonu żeglarstwa i sportów wodnych Pomorza Zachodniego” oraz o zachodniopomorskim żeglarstwie, wioślarstwie i kajakarstwie.

Wieloletnie prace nad leksykonem

Po wielu latach zbierania informacji na temat regionalnych sportów wodnych – wioślarstwa, kajakarstwa i przede wszystkim zachodniopomorskiego żeglarstwa, dzięki pracy wielu osób udało się wydać pierwszy polski leksykon opisujący regionalne sporty wodne. Dzięki redaktorowi i wydawcy – Piotrowi Owczarskiemu i współpracy z Urzędem Miasta, wielu patronatom, w tym: Marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Edwarda Włodarczyka, Dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie dr Lecha Karwowskiego, Dyrektora Książnicy Pomorskiej Lucjana Bąbolewski czy Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Mesy Szczecińskiego Bractwa Wybrzeża i YACHTOWI KLUB POLSKI SZCZECIN udało się wydać Tom I, którego artykuły i hasła są dziełem szczecińskich naukowców i żeglarzy.
Leksykon to próba zapisania tego, co pozostało po działalności ludzi zamieszkujących Pomorze Zachodnie od czasów założenia niemieckiego Stowarzyszenia Szczecińskich Wioślarzy i Żeglarzy, aż do czasów współczesnych. Nie brakuje w nim również chociażby historii regat The Tall Ships Races, informacji o południowym wybrzeżu Bałtyku w kartografii nowożytnej (XV– XVIII wiek), zeesenboot’ach – pomorskich łodziach rybackich, dziejach żeglarstwa niemieckiego na Pomorzu do 1945 roku, znaczących rejsach polskich żeglarzy z Pomorza Zachodniego, które odbyły się w latach 1947–2017, wypadkach czy awariach morskich jachtów z Pomorza Zachodniego od 1945 do 2010 roku.

Miłe spotkanie

Wszyscy Ci, którzy kochają morze powinni znać jego historię, a wypływając w rejs – posiadać podstawowe informacje o tym żywiole. Przyjdź na spotkanie z „Leksykonem żeglarstwa i sportów wodnych Pomorza Zachodniego”, spędź z nami miło czas i zainspiruj się! Zapraszamy do Książnicy Pomorskiej w Szczecinie (wejście od ul. Podgórnej, Aula, III p.) już 30 września 2017 roku o 13:30. Dotrzymaj nam towarzystwa i czerp z tego korzyści!

SHARE IT: