Sezon żeglarski 2012 rozpoczęty

12 maja 2012 r. to oficjalny początek sezonu żeglarskiego na Pomorzu Zachodnim. Organizatorem uroczystości był Yacht Klub Polski Szczecin a gospodarzem Marina Hotele. Typowo żeglarska, czyli wietrzna, ale słoneczna pogoda zgromadziła na terenie przystani wielu znanych żeglarzy oraz sympatyków żeglarstwa. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta, Klubu Kapitanów Jachtowych, Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej oraz Klubów Żeglarskich Szczecina.

Oficjalnego otwarcia dokonał Prezes Zachodniopomorskiego Związku Żeglarskiego dr Zbigniew Zalewski a ceremoniał otwarcia prowadził Komandor Yacht Klubu Polski Szczecin Stanisław Żyła. Podniesiono na maszcie Banderę Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Yacht Klubu Polski.

{module Phoca Gallery rozpoczecie 2012}
obejrzyj galerię (kliknij na zdjęcia powyżej)

W swoim wystąpieniu Prezes Zbigniew Zalewski podkreślił, że: „…Mamy obecnie w naszym Okręgu prawie 3 tys. członków, w ponad 50 klubach, w całym województwie, od Szczecina, po Świnoujście, Koszalin, Wałcz, Złocieniec i Myślibórz. Stale modernizujemy, remontujemy i ulepszamy – w ramach możliwości finansowych ZOZŻ – nasz majątek, czyli Marinę Gocław, a także Hotel-Restaurację „Jachtową”, ale właśnie chcemy przy takich uroczystych okazjach jak dzisiejsza pokazać, że działania nasze są szersze, dlatego też serdecznie dziękujemy gospodarzom przystani Marina Hotele, a także kolegom z Jacht Klubu Polski, za zaproszenie nas tutaj i za przygotowanie inauguracji. Patrząc tutaj na stale rozbudowywane i modernizowane zaplecze naszego żeglarskiego Szczecina, na rozbudowywany Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, przypomnę, że mamy corocznie ok. 25 imprez żeglarskich i regat dla jachtów balastowych, a także ok. 20 imprez regatowych, w klasach wyczynowych (olimpijskich i przygotowawczych).
Do największych nie tylko w Okręgu ale i w kraju urosły Etapowe Regaty Turystyczne, Regaty Unity Line i reaktywowane staraniem wielu kolegów Bałtyckie Regaty Samotników. Dzisiaj oficjalnie otwieramy sezon, chociaż wielu kolegów już od dawna jest na wodzie, startują w regatach, pływają poza jezioro Dąbie.

Dotychczasowy dorobek ZOZŻ i ugruntowana nasza dobra pozycja pozwalają na optymistyczne prognozy co do przyszłości naszego Okręgu. Za najważniejsze zadanie na najbliższe lata należy uznać szerokie włączenie się naszego środowiska żeglarskiego w inicjatywy podjęte przez Zarząd ZOZŻ i Komitet „Żeglarski Szczecin”, przy współpracy z władzami miasta i regionu, pod kątem idei – „Szczecin – żeglarską stolica Południowego Bałtyku”. Na zakończenie chcę właśnie zaapelować do władz miasta i regionu o mądre wykorzystanie naszego potencjału żeglarskiego, zgodne z lansowanymi obecnie hasłami – „Szczecin otwarty na morze” i „Szczecin przyjazny dla żeglarzy”. Deklarujemy równocześnie, że chętnie włączymy się w praktyczną realizację tych haseł – nie można przecież stworzyć ŻEGLARSKIEGO SZCZECINA i „pływających ogrodów” bez szczecińskich żeglarzy.

Mam nadzieję, że będziemy działać razem, zarówno w nadchodzącym sezonie, jak i w przyszłych latach, dla dobra całego szczecińskiego i zachodniopomorskiego żeglarstwa…”

W dalszej części uroczystości wręczono odznaczenia i medale:

Medal „65 LAT ŻEGLARSTWA POLSKIEGO NA POMORZU ZACHODNIM”, który jest uhonorowaniem osób za  wybitne zasługi dla żeglarstwa polskiego na Pomorzu Zachodnim otrzymali:

  • Drewnowski Robert
  • Gerlach Maria
  • Gerlach Zbigniew
  • Sikora Bolesław
  • Tyszkiewicz Janusz

Medal PZŻ „ZA SZCZEGÓLNE ZASŁUGI DLA ŻEGLARSTWA POLSKIEGO”otrzymali:

  • Janusz Charkiewicz – jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, współorganizator i uczestnik wyprawy dookoła świata na s/y „ZEW MORZA” (1973-1974), działacz byłego Klubu „Stal Stocznia”, współorganizator Komitetu Społecznego „Żeglarski Szczecin”, członek Zarządu ZOZŻ, Komandor Klubu Żeglarzy Samotników, sekretarz Yacht Klubu Polski Szczecin, współorganizator obchodów 65-lecia żeglarstwa polskiego na Pomorzu Zachodnim, organizator wystawy w Muzeum Morskim – „Z dziejów żeglarstwa polskiego na Pomorzu zachodnim 1945 – 2010”.
oraz
  • Bogusław Kraczkowski – jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz SOŻŻ od 1968 r. Przewodniczący Komisji Szkolenia a następnie ZOZŻ, Przewodniczący Komisji Sportu, trener koordynator. Instruktor w Centralnym Ośrodku Żeglarstwa PZŻ w Trzebieży, prowadził szkolenie żeglarzy w rejsach szkoleniowo-stażowych, członek Komisji egzaminacyjnych. Od września 2002 wraz z trenerami klubowymi tworzył spójny program szkolenia sportowego dzieci i młodzieży uczestniczących w imprezach rangi Mistrzostw Polski, Europy oraz Świata. Niestety, nie odebrał medalu PZŻ – we wtorek odszedł na wieczna wachtę.

Uroczystość zakończyły życzenia udanego sezonu, sukcesów oraz radości ze spędzenia czasu na wodzie.

 

kpt. Janusz Charkiewicz

SHARE IT: