KAJAKAMI DOOKOŁA WYSPY BORNHOLM 2018

Nasz kolega klubowy Piotr Owczarski, pasjonat żeglarstwa i kajakarstwa zorganizował do tej pory szereg podróży kajakowych w obrębie Morza Bałtyckiego, w tym: „Wyprawę kajakową dookoła Wyspy Wolin” (2012r.), „Wyprawę kajakową dookoła Wyspy Uznam” (2013r.), „Kajakami dookoła Wyspy Rugii” (w latach: 2015 i 2016r.). Ich uczestnikami była zarówno młodzież szkolna, studenci, jaki i osoby dorosłe.

W roku 2018, w dniach 4-11 lipca Centrum ponownie przygotował i poprowadził kolejną wyprawę kajakową, pod nazwą „Kajakami dookoła wyspy Bornholm”. Wzięło w niej udział 8  kajakarzy, ludzi morza, w tym kilku wychowanków Centrum Żeglarskiego. Większość stanowili mieszkańcy Szczecina, ale byli także kajakarze i żeglarze ze Świnoujścia, Goleniowa, Nowogardu.

Trzeciego lipca grupa została przetransportowana busem Centrum Żeglarskiego (formalnego organizatora wyprawy) do Kołobrzegu, a następnie 4 lipca wyruszyła promem na wyspę Bornholm, do portu Nexo. Tam było miejsce startu i zakończenia wyprawy. Start nastąpił 4 lipca.

Załoga opłynęła wyspę od wschodniej strony. Wiosłowano wodami Bałtyku okalającymi Bornholm. Po drodze kajakarze zawinęli do 14 portów, w tym: Nexo, Årsdale, Svaneke, Listed, Bølshavn, Gudhjem, Allinge, Sandvig, Hammerhavn, Taglkas, Hasle, Rønne, Arnager, Boderne, Nexo. Jednymi z najtrudniejszym odcinków był północny cypel wyspy półwysep Hammeren (to taki lokalny Horn) oraz zachodnia i północno-zachodnia, wietrzna lina brzegowa Bornholmu, gdzie fale urastają do kilkumetrowych grzywaczy. W trakcie wyprawy dookoła Bornholmu przepłynięto 111 km, okrążając wyspę w 7 dni. Uczestnicy spali na plażach, w namiotach, w miejscach gdzie dopływały ich łódki.

W historii polskiego kajakarstwa morskiego, jak do tej pory, było niewiele opłynięć Bornholmu. To szczecińskie, było pierwsze na Pomorzu Zachodnim i konsolidowało  kajakarzy oraz żeglarzy. Była to pierwsza taka eskapada kajakowa z udziałem także młodych, niedoświadczonych morsko kajakarzy. Została przeprowadzona bardzo sprawnie i z sukcesem, także tym logistycznym, jak i medialnym. Pokazała ona, że można opłynąć tą trudną wyspę przy zachowaniu odpowiednich środków także małymi łódkami.

Załoga wyprawy: Piotr Owczarski (komandor), Kazimierz Sawczuk (nawigator, kpt. jachtowy), Adam Czubek, Piotr Czujkowski, Mirosław Jędrak, Seweryn Kacprzak, Dominik Mrożek, Andrzej Szach, Dariusz Szulejko.