Kazimierz Haska uhonorowany na Alei Żeglarzy w Szczecinie
Kazimierz Haska, pionier żeglarstwa i muzealnictwa w Szczecinie, pierwszy honorowy prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, zostanie w tą sobotę wyróżniony na Alei Żeglarzy w Szczecinie. Postać ta będzie symbolizowała tam czasy pionierskie, początki polskiego żeglarstwa w Szczecinie.
Kazimierz Haska należał do grona najwybitniejszych szczecińskich kapitanów i działaczy żeglarskich, był wychowawcą kilku pokoleń żeglarzy, propagatorem żeglarstwa oraz społecznikiem. W roku 1945 zainicjował w Szczecinie polskie żeglarstwo. Od 22 sierpnia pełnił funkcję przewodniczącego Sekcji Żeglarskiej Ligi Morskiej, pierwszej organizacji żeglarskiej na Pomorzu Zachodnim. W końcu sierpnia 1945 roku współorganizował i prowadził wykłady na pierwszych kursach żeglarskich w Szczecinie. Zajął się także wydobywaniem z wody zatopionych poniemieckich jachtów i szkoleniami młodych adeptów żeglarstwa.
Już w 1948 roku zainicjował pierwsze polskie regaty żeglarskie w Szczecinie. Najpierw wewnątrzklubowe – w Jacht Klubie Ligii Morskiej „Gryf”, a następnie w roku 1949 międzyklubowe – „Regaty Jesienne o Błękitną Wstęgę Jeziora Dąbskiego”, które obecnie są najstarszymi regatami w Polsce. W roku 1958 był pomysłodawcą i organizatorem „Międzynarodowych Regat o Puchar Gryfa Pomorskiego”, które od 1958 roku były jedną z dwóch największych imprez żeglarskich w Polsce.
Haska zapoczątkował akcję upowszechniania żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży. W 1958 roku sprowadził do Polski rysunki jachtów klasy „Cadet”, „Optymist” i uruchomił w Szczecinie ich produkcję. Był to początek tych popularnych klas w naszym kraju. Kazimierz Haska zabiegał przez wiele lat o budowę Centralnej Przystani Jachtowej w Szczecinie. Podjął również współpracę z żeglarzami niemieckimi i wiele innych działań. Starał się przez całe swoje życie w naszym mieście, aby Szczecin stał się stolicą żeglarstwa południowego Bałtyku.
Czas zaciera ślady po tych, którzy byli przed nami. Dlatego warto przypomnieć wspomnienia z lat 70. XX wieku kapitana Ziemowita Ostrowskiego o Kazimierzu Hasce: „Długo nie widzieliśmy się i nigdy już się nie zobaczymy. Śmierć tak nagła, że określenie „naturalna” brzmi jak niewczesny żart, zabrała Kazimierza Haskę, jachtowego kapitana żeglugi wielkiej, najwyższej klasy sędziego, Honorowego Prezesa Szczecińskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Nauczyciela i przyjaciela nas wszystkich. Jako „kapitana Haskę” lub „Kazia Haskę” znali Go chyba wszyscy żeglarze Szczecina. Był ostatnim, którego wybrano na prezesa okręgu jedynie dla żeglarskich kwalifikacji i osobistych walorów. Gdy po latach spalania się w społecznej działalności rezygnował – nadano Mu niecodzienny tytuł Honorowego Prezesa.
Poznański harcerz, pływał na przedwojennym „Zawiszy” pod komendą Mariusza Zaruskiego. Jachty: „Conrad”, „Chrobry”, „Witeź II” i wypieszczony własny „Wojtek” są najkonkretniejszymi dowodami skuteczności Jego działania w powojennym, pionierskim okresie. Działał wówczas w „Gryfie”, a następnie w AZS. (…) Śmierć nie pozwoliła Mu zakończyć historii szczecińskiego żeglarstwa, nad którą od lat pracował. Dla nas pozostanie na zawsze niezapomnianym współtwórcą tej historii. Człowiekiem, który nade wszystko ukochał żeglarstwo.
W najbliższą sobotę będziemy mogli wspomnieć tego wybitnego żeglarza i społecznika, któremu szczecińskie żeglarstwo tak wiele zawdzięcza.
ALEJA ŻEGLARZY
w Szczecinie
14 maja, sobota godz. 13:00
Bulwar Piastowski
koło mostu Długiego
Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia rzeźby Kazimierza Haski, jachtowego kapitana żeglugi wielkiej, pioniera polskiego żeglarstwa i muzealnictwa w Szczecinie, artysty plastyka, konserwatora zabytków.
W programie:
– przemówienia okolicznościowe
– występ zespołu szantowego Stary Szmugler i szczecińskich harcerzy