Wspomnienie o Bogusławie Kraczkowskim
Pożegnaliśmy naszego kolegę i przyjaciela, jkżw Bogusława Kraczkowskiego. Na Wieczną Wachtę odszedł we wtorek, 8 maja 2012 roku, w wieku 72 lat.
Podczas sobotniej inauguracji tegorocznego sezonu żeglarskiego na Pomorzu Zachodnim miał otrzymać przyznane przez Zarząd Główny PZŻ najwyższe żeglarskie odznaczenie – Medal “Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego”. Mogliśmy Go uhonorować jedynie minutą ciszy, a później uczestnictwem w uroczystości pogrzebowej na szczecińskim Cmentarzu Centralnym.
Żeglarstwo, mieszkając w Krakowie, zaczął uprawiać w 15-tym roku życia w barwach Yacht Klubu Budowlani Nowa Huta. Tamże, w Krakowie ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Właśnie żeglarstwo, a nie zawód prawnika, stało się Jego pasją i sposobem na życie.
Z zachodniopomorskim żeglarstwem związany od roku 1962. Zanim zamieszkał na stałe w Szczecinie, co nastąpiło w roku 1968, kolejne sezony najchętniej spędzał w Centralnym Ośrodku Żeglarstwa PZŻ w Trzebieży w charakterze instruktora na turnusach żeglarskich bądź prowadzącego ośrodkowe jachty w rejsach morskich.
Jako kapitan prowadził wiele jachtów po Bałtyku, Morzu Północnym i Atlantyku. W rejsach tych przebył w sumie około 40 tysięcy mil morskich. Od roku 1982, do czego niewątpliwie przyczyniło się zatonięcie na Morzu Śródziemnym prowadzonego do Grecji trzebieskiego szkunera “Zew Morza”, całą energię skupił na działalności trenerskiej w szczecińskim Pałacu Młodzieży.
Pracę etatową w Pałacu Młodzieży łączył z kontynuacją działalności społecznej w Zachodniopomorskim Okręgowym Związku Żeglarskim. Od roku 2002 z oddaniem pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Sportu, koordynatora sportowego przygotowania dzieci i młodzieży do udziału w imprezach żeglarskich rangi Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, Mistrzostw Polski i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Efekty wprowadzenia spójnego programu szkolenia regatowego najpełniej wyraża suma punktów i ilość medali zdobytych w tych imprezach przez zachodniopomorskich zawodników. W roku 2003 medali było 9, a zdobytych punktów 125. W roku ubiegłym nasi zawodnicy zdobyli 25 medali, co dało w sumie 502 punkty, a żeglarstwo uplasowało na pierwszym miejscu wśród dyscyplin sportowych regionu.
Pożegnaliśmy Bogdana, oddanego wieloletniego działacza żeglarskiego, współorganizatora obchodów 60-lecia oraz 65-lecia żeglarstwa polskiego na Pomorzu Zachodnim, świetnego trenera, instruktora i wychowawcę żeglarskiej młodzieży. Pożegnaliśmy Kolegę i Przyjaciela. W naszej pamięci pozostanie na zawsze.
Zygmunt Kowalski