YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN

Yacht Klub Polski został reaktywowany w Szczecinie po ponad czterdziestu latach. Zebranie założycielskie Klubu miało miejsce w dniu 9 stycznia 1993 r.

Yacht Klub Polski w Szczecinie jest członkiem Związku Yacht Klubów Polski, obejmującego swoją działalnością obszar całej Polski.  Związek kontynuuje tradycje Yacht Klubu Polskiego, powołanego w Warszawie w 1924 roku na podstawie Dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Bandera, proporzec, godło Yacht Klubu Polskiego Szczecin zostały zarejestrowane i ogłoszone w Lloyd’s Register of Yachts oraz Polskim Związku Żeglarskim.

 

 

Yacht Klub Polski Szczecin bardzo aktywnie uczestniczy w działalności sportowej, turystycznej i propagandowej – jest członkiem Komitetu Obywatelskiego i współautorem programu „ŻEGLARSKI SZCZECIN” mającego na celu promocję żeglarstwa w Szczecinie jako centrum turystyki wodnej południowego Bałtyku, rozwój zachodniopomorskiego żeglarstwa i szeroko rozumianej turystyki wodnej.

W każdym sezonie żeglarskim YKP Szczecin organizuje dwie prestiżowe imprezy regatowe:

  • Regaty o Puchar Yacht Klubu Polski Szczecin (od roku 1994)
  • Międzynarodowe Regaty OLDTIMERÓW – Epifanes Trophy (od roku 2003)

Tradycją klubową stały się grupowe rejsy turystyczne dookoła Rugii oraz portów duńskich i szwedzkich.  Do tradycji wpisały się też spotkania członków Klubu podczas inauguracji i zakończenia sezonów żeglarskich oraz  wręczania nagród po regatach organizowanych przez Klub. Z ważniejszych osiągnięć indywidualnych należy odnotować udział kapitana Cezarego Wolskiego na jachcie s/y „SHARKI” w regatach „The Tall Ships’ Race 2007”.

W działalności Klubu bardzo mocno akcentowana jest działalność związana z bezpieczeństwem żeglugi – komandor Tadeusz Siwiec opracował mapę kwadratów i procedurę wzywania pomocy oraz plan ratownictwa na Jeziorze Dąbie.

kpt. Janusz Charkiewicz

SHARE IT:

Related Posts