Kronika
Lata 2020-2023
W dniu 14 listopada 2019 r zostały wybrane nowe władze YKP SZCZECIN w następującym składzie.
Zarząd
- Komandor – Marcin Raubo
- Wicekomandor – Paweł Ryżewski
- Sekretarz – Marek Kudliński
- Skarbnik – Andrzej Łukaszewicz
Komisja Rewizyjna
- Przewodniczący – Zbigniew Sawicki
- Członek Komisji – Henryk Kałuża
- Członek Komisji – Waldemar Kugler
Na początku roku 2020 roku członkowie zarządu Klubu wyszli z inicjatywą napisania programu działalności dla Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego na lata 2020-2024 i rozpoczęli kampanię wyborczą w celu przeprowadzenia zmiany pokoleniowej i organizacyjnej w strukturach Okręgu. Pracom programowym towarzyszyła szeroko zakrojona dyskusja środowiska nad priorytetami i celami na najbliższe lata czego zwieńczeniem było zwycięstwo na Sejmiku Wyborczym 29 lutego 2020 roku. Prezesem został Komandor YKP Szczecin Marcin Raubo, równocześnie wprowadzając silna reprezentację YKP do wszystkich struktur Okręgu: Prezes ZOZŻ Marcin Raubo, Członek Zarządu Andrzej Armiński, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Paweł Ryżewski, Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego Patryk Zbroja, Sekretarz Sądu Koleżeńskiego Zygmunt Kowalski.
Tym samym nasz Klub potwierdził opinię bycia wiodącą siłą w popularyzacji żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim, naszym celem jest reforma i usprawnienie struktur Związkowych w naszym regionie oraz skuteczniejsza i szersza popularyzacja naszej dyscypliny sportu i stylu życia jakim jest żeglarstwo. Ta sytuacja to z jednej strony ogromny zaszczyt z drugiej ogromna odpowiedzialność z czego nasi działacze doskonale zdają sobie sprawę.
Lata 2015-2019
W dniu 28 lutego 2015 roku członkowie YACHT KLUBU POLSKI SZCZECIN wybrali nowe władze, które ukonstytuowały się następująco :
ZARZĄD:
- Komandor – Marcin Raubo
- Wicekomandor – Paweł Ryżewski
- Sekretarz – Janusz Charkiewicz
- Skarbnik – Andrzej Łukaszewicz
KOMISJA REWIZYJNA:
- Przewodniczący – Jerzy Szkudlarek
- Członek – Zbigniew Sawicki
- Członek – Robert Celt
Komandor YKP Szczecin Marcin Raubo
YACHT KLUBU POLSKI była rejsem edukacyjnym zorganizowanym w ramach Szczecińskiego Programu Edukacyjnego Rejsy Odkrywcy, dla uczczenia 70-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim. Jej głównym celem było norweskie miasto Narwik, gdzie w 1940 roku walczyła Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. W roku 2015 minęła 75. rocznica walk o Narwik i zatonięcia w jego pobliżu ORP „GROM”. Wyprawa została wyróżniona nagrodą Rejs Roku 2015.
W 2016 roku na prośbę ZOZŻ Klub podjął się organizacji 52 edycji Etapowych Regat Turystycznych. Od tego czasu za wydarzenie odpowiedzialna jest nasza klubowa koleżanka Iza Kidacka przy wsparciu Zarządu Klubu.
Rok 2017 okazał się rewolucyjny jako że klub po raz pierwszy dysponuje majątkiem w postaci dwóch jachtów klasy Carina (Dominika i Halszka) zakupionych przy wsparciu członków klubu i firm wspierających.
Lata 2017 i 2018 Klub będzie świętował kolejno 70 lecie powstania i 25 lecie reaktywacji. Obchody zostały przeprowadzone podczas zjazdu delegatów klubów z całej Polski, gdyż wiosenny Zarząd Główny odbył się w tym roku właśnie w Szczecinie.
Od roku 2019 ruszyła Szkółka YKP Szczecin tym samym otwierając nowy rozdział w historii stowarzyszenia. W pierwszym sezonie w szkółce zakotwiczyło na stałe ponad 20 dzieci, dodatkowo Klub nawiązał współpracę ze szkołą podstawową która co tydzień przeprowadza zajęcia w ramach zajęć lekcyjnych. W wakacje odbyło się pięć turnusów półkolonii a od listopada młodsze dzieci uczestniczą w zajęciach pływackich na basenie, natomiast starsza grupa buduje łódki na zajęciach szkutniczych. Klub wiąże ogromne nadzieje z rozwojem tej działalności, popularyzacji i edukacji żeglarstwa.
Lata 2011-2014
Na zebraniu w dniu 12.02.2011 r. wybrano nowe Władze:
Zarząd w składzie
- Komandor – Stanisław Żyła
- V-ce Komandor – Paweł Ryżewski
- Sekretarz i Skarbnik – Janusz Charkiewicz
- Członek Zarządu – Marcin Raubo
Komisja Rewizyjna
- Karol Nowak – przewodniczący
- Jerzy Szkudlarek
- Stanisław Wilczyński
W roku 2011 wraz z powołaniem nowego zarządu zażegnano wieloletni problem braku macierzystej przystani Klubu. YKP SZCZECIN po wielu latach powrócił do macierzy, pierwotnie przystani STAL STOCZNIA na ul. Przestrzenną 7 i na dobre zacumował na przystani obecnie tam funkcjonującej Marina’Club. Tym samym Klub rozpoczął wieloletni okres rozkwitu swojej działalności.
Najważniejszym wydarzeniem roku 2013 była majowa uroczystość związana z obchodami 90-lecia YACHT KLUBU POLSKI, której organizatorami był Zarząd Główny YKP oraz YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN przy wydatnej pomocy MARINA CLUB. W trakcie uroczystości ośmiu członków Klubu odznaczonych zostało Brązowym Medalem YKP, trzy firmy kierowane przez członków Klubu uhonorowane zostały Srebrnym Medalem YPK, natomiast 28 kolegów otrzymało Jubileuszowe Odznaki YKP. Elżbieta Kowlczyk otrzymała godność V-ce Komandora Honorowego.
Podczas obchodów 90-lecia YKP zorganizowano w dniach 17-18 maja Międzynarodowe Mistrzostwa JACHT KLUBU POLSKI klasy OPTIMIST (zwyciężył Natan Hapanowicz z K.S. „Dobra Marina”) oraz jachtów TOM28 – załoga w składzie: Henryk Kałuża skipper, Agnieszka Kupin, Patrycja Ardan, Ryszard Zimnicki załoga, zajęła trzecie miejsce.
Klub zacieśnił w roku 2014 współpracę z Polish Match Tour i w tym roku był współorganizatorem cyklu regat Pucharu Świata w żeglarstwie oraz Szczecińskiej Ligi Regatowej.
Członkowie YKP SZCZECIN startowali w wielu regatach odnosząc sukcesy.
- Patryk Zbroja na jachcie „Tomahawk” brał udział w 10 regatach zaliczanych do Pucharu Świata w match-racingu. Uczestniczył również w czterech imprezach w formule flotowej – w Berlinie zajmując 3 miejsce, w Regaty Unity Line zdobył trofeum dla najszybszej bezwzględnie we wszystkich wyścigach. Zdobył również Błękitną Wstęgę Jeziora Dąbie oraz główne trofeum w Regatach Mistrzów o Złotego Gryfa Pomorza Zachodniego.
- Henryk Kałuża na jachcie „Harry” zdobył jako samotnik Puchar Burmistrza Stepnicy, zajął drugie miejsce w klasie otwartej w regatach Sputnik Cup, został Mistrzem Polski w klasie ORC oraz zajął 28 miejsce w Mistrzostwa Świata ORC.
YKP SZCZECIN jest organizatorem dwóch imprez regatowych:
- Regaty Oldtimerów Epifanes Trophy – 12 imprez o charakterze międzynarodowym
- Regaty o Puchar YKP SZCZECIN – 20 edycji na trasie Szczecin – Lubczyna – Szczecin.
W dniu 7 lipca 2014 r. na jachcie „POLONEZ” podniesiona została bandera YACHT KLUBU POLSKI. Jacht pod dowództwem kapitana Filipa Gruszczyńskiego brał udział w regatach The Tall Ships` Races 2014.
W ubiegłorocznym sezonie Klub zorganizował dwa kursy na stopnie żeglarskie. Stopień żeglarza uzyskało 10 osób, natomiast jachtowego sternika morskiego 5 osób.
Dwóch jachtowych kapitanów żeglugi wielkiej zostało wyróżnionych dyplomem honorowym 90-lecia PZŻ oraz dyplomem honorowym 70-lecia Żeglarstwa Polskiego na Pomorzu Zachodnim za zasługi dla społeczności żeglarskiej w trakcie pełnienia ponad 50-letniej wachty kapitańskiej.
W trakcie kadencji 2011 – 2014 na wieczną wachtę odszedł kol. Stanisław Wilczyński, Bogusław Kraczkowski, Jerzy Schon. Przyjęto 30 nowych członków. W samym roku 2014, 5 osób: Wiesław Seidler, Radosław Kowalczyk, Wiktor Czapp, Zbigniew Zbroja, Paweł Hapanowicz, Filip Gruszczyński, Maciej Cylupa.
YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN liczy obecnie 50 członków, w tym 13 kapitanów, 8 j.s.m., 12 s.j., 4 żeglarzy, 9 bez stopnia, 4 j.s. motorowodnych. Członkowie Klubu są armatorami 22 jachtów żaglowych i 6 motorowych.
Lata 2008-2010
Na zebraniu w dniu 10.02.2008 r. wybrano nowy Zarząd w składzie:
- Komandor – Stanisław ŻYŁA – j.s.m.
- V-ce Komandor – Paweł RYŻEWSKI – j.s.m.
- Sekretarz-Skarbnik – Elżbieta KOWALCZYK – s.j.
- Członek Zarządu – Janusz CHARKIEWICZ – j.k.ż.w.
Komisja Rewizyjna:
- Karol Nowak – przewodniczący
- Jerzy Szkudlarek
- Stanisław Wilczyński
Aktualnie Yacht Klub Polski Szczecin zrzesza 30 członków, w tym 9 kapitanów jachtowych, 3 jachtowych sterników morskich, 10 sterników jachtowych, 4 sterników motorowodnych. Członkowie Klubu są armatorami 13 jachtów oraz 4 motorówek.
W 2008 roku pożegnaliśmy na zawsze Jerzego Siudego, sławnego regatowca i konstruktora jahtów morskich.
W 2010 r odszedł od nas Kazimierz Rypiński – nestor żeglarstwa szczecińskiego, jeden z najbardziej zasłużonych działaczy Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Na wieczną wachtę odszedł też Krzysztof Lisowski, nasz klubowy kolega i serdeczny przyjaciel.
Lata 2005-2007
Od dnia 23.01.2005 r. Klubem kierował Zarząd w składzie:
- Komandor – Stanisław ŻYŁA – j.s.m.
- V-ce Komandor – Romuald KUCHARZEWSKI – s.m.
- Sekretarz-Skarbnik – Elżbieta KOWALCZYK – s.j.
- Członek Zarządu – Sebastian WYPYCH – s.j.
Komisja Rewizyjna: Karol Nowak – przewodniczący, Waldemar Karbowy i Jerzy Wójcik – członkowie
Sąd Koleżeński: Zygmunt Kowalski – przewodniczący, Ryszard Ginelli i Ryszard Kamieński – członkowie
Klub zrzeszał 30 członków, w tym 5 nie było właścicielami lub współwłaścicielami jachtu. Banderę klubową nosiło 13 jachtów i 4 motorówek.
————————-
Co roku organizowane były regaty:
- Regaty o Puchar Komandora YKP Szczecin organizowane przy współpracy z władzami Goleniowa, które były gospodarzami spotkania z uczestnikami regat na przystani w Lubczynie, gdzie odbywały się festyny i pogawędki przy ognisku. Regaty te organizowane są od 13 lat.
- Regaty OLDTIMERÓW, które organizuje Paweł Ryżewski przy wydajnej pomocy małżonki Agnieszki. Biorąc pod uwagę ograniczenia klasy (jachty zbudowane przed 1969 r.) regaty są dobrze obsadzone (około 17 jachtów). Regaty odbywają się od czterech lat i obecnie mają status regat międzynarodowych.
————————-
Z ważniejszych osiągnięć indywidualnych należy odnotować udział kapitana Cezarego Wolskiego na jachcie s/y „SHARKI” w regatach „The Tall Ships’ Race 2007”
Jacht s/y „SHARKY” w regatach „THE TALL SHIPS’ RACE 2007”
————————-
Na podkreślenie zasługuje dobra współpraca z ZOZŻ, czego efektem jest praca członków YKP w Szczecinie w różnych komisjach:
- Stanisław ŻYŁA – członek Komisji Wychowania Morskiego
- Tadeusz SIWIEC – zastępca Przewodniczącego Komisji Żeglarstwa Morskiego i Turystyki.
- Janusz CHARKIEWICZ – Przewodniczący Komisji Historii Żeglarstwa ZOZŻ
- Elżbieta KOWALCZYK – sekretarz ZOZŻ oraz sekretarz Komisji Żeglarstwa Morskiego i Turystyki, członek Komisji Historii Żeglarstwa ZOZŻ
- Kazimierz RYPIŃSKI – honorowy Przewodniczący Komisji Historii
Lata 2002-2004
Od dnia 17.02.2002 r. Klubem kierował Zarząd w składzie:
- Komandor – Tadeusz SIWIEC – j.k.ż.w.
- V-ce Komandor – Stanisław ŻYŁA – j.s.m.
- Sekretarz-Skarbnik – Elżbieta KOWALCZYK – s.j.
- Członek Zarządu – Sebastian WYPYCH – s.j.
Komisja Rewizyjna: Karol Nowak – przewodniczący, Helena Kowalewska i Romuald Kucharzewski – członkowie
Sąd Koleżeński: Zygmunt Kowalski – przewodniczący, Ryszard Ginelli i Adam Lisiecki – członkowie
Do Klubu należało 36 członków, w tym 5 nie było właścicielem lub współwłaścicielem jachtu. Banderę klubową nosiło 16 jachtów i 3 motorówki.
————————-
W dniu 27.06.2002 r. YKP w Szczecinie Został wpisany przez Sąd Rejonowy w Szczecinie – XVII Wydział Gospodarczy KRS do Krajowego Rejestru Sądowego Stowarzyszeń i innych Organizacji Społecznych i zawodowych pod numerem 0000120658.
W dniu 08.02.2002 r. YKP w Szczecinie otrzymał Numer Identyfikacji Podatkowej 955-20-30-334.
————————-
Z okazji 80-lecia Yacht Klubu Polski pamiątkowe Odznaki Honorowe otrzymali kol. kol. Zygmunt Kowalski, Wacław Kowalewski, Henryk Lewiński, Tadeusz Siwiec, Andrzej Wojtczuk, Stanisław Żyła.
Pamiątkowa Odznaka z okazji 80-lecia YKP
————————-
W każdym sezonie żeglarskim Klub organizował trzy imprezy regatowe:
- Regaty Magnolii
- Regaty o Puchar YKP Szczecin
- Regaty Oldtimerów
————————-
Do sukcesów członków Klubu w mijającej kadencji należy zaliczyć siedmioletni rejs dookoła świata kapitana Zbigniewa Szafranowicza z małżonką na 12 metrowym jachcie „MORKA”.
————————-
Tradycją klubową stały się grupowe rejsy turystyczne dookoła Rugii oraz portów duńskich i szwedzkich. Uczestniczyło w nich corocznie około 10 jachtów.
————————-
Zasmuciło nagłe odejście Zbigniewa Jałtoszuka, jednego z bardziej aktywnych członków naszego Klubu, inicjatora i sponsora Regat o Puchar Magnolii.
————————-
W czasie Walnego Zgromadzenia w w dniu 31.01.2005 r. Komandor Tadeusz Siwiec złożył rezygnację z kandydowania do składu Zarządu Klubu, nie rezygnując z członkostwa w Klubie.
Lata 1999-2001
Od dnia 20.02.1999 r. Klubem kierował Zarząd w składzie:
- Komandor – Tadeusz SIWIEC – j.k.ż.w.
- V-ce Komandor – Anna ŻYŁA – ż.
- Sekretarz-Skarbnik – Elżbieta KOWALCZYK – s.j.
- Członek Zarządu – Adam LISIECKI – j.s.m.
Komisja Rewizyjna: Karol Nowak – przewodniczący, Zygmunt Kowalski i Stanisław Żyła – członkowie
————————-
W dniu 20.10.2000 roku Sąd Okręgowy w Szczecinie Wydział I Cywilny z urzędu wpisał do sądowego rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej w dziale „A” – YACHT KLUB POLSKI w Szczecinie pod numerem rejestru 204. Adres siedziby Klubu: ul. Przestrzenna 9A, 70-800 Szczecin.
Yacht Klub Polski w Szczecinie otrzymał w dniu 1.10.2001 r. numer identyfikacyjny REGON – 812397240.
————————-
Działalność Zarządu była dostosowana do specyfiki Klubu zrzeszającego prywatnych właścicieli jachtów, a więc ludzi wolnych, zobowiązanych wyłącznie do przestrzegania zasad etyki oraz opłacania składek członkowskich. Zarząd starał się uszanować niezależność członków klubu, a programowe przedsięwzięcia zaplanowane na kolejne lata realizował wyłącznie we własnym zakresie. Tradycyjnie organizowane były roczne zebrania sprawozdawcze, spotkania inaugurujące rozpoczęcie i zakończenie klubowych sezonów żeglarskich oraz Regaty o Puchar YKP Szczecin.
————————-
Działalność członków Klubu miała istotny wpływ na całokształt żeglarstwa w Okręgu i nie tylko:
- kol. Andrzej Armiński – wdrożył w polskim żeglarstwie regatowym formuły wyrównawcze IMS i DH, wprowadził ujednolicone zasady organizacji regat, był inicjatorem Pucharu Sezonu w klasie IMS, skonstruował dostosowany do formuły IMS jacht typu MANTRA, włączył do programu America Cup i założył klub regatowy „Szczecińskie Stowarzyszenie Regatowe”
- kol. Zbigniew Jatłoszczuk – zorganizował otwierające sezon regaty o Puchar Magnolii, wybudował łódkę, która skutecznie walczy w czołówce klasy IMS
- kol. Elżbieta Kowalczyk – jest sekretarzem ZOZŻ z wyboru, tradycyjnie wchodzi w skład komitetu organizacyjnego kolejnych edycji Etapowych Regat Turystycznych
- kol. Kazimierz Rypiński – nestor żeglarstwa szczecińskiego, opracowuje historię żeglarstwa w naszym Okręgu
- kol. Tadeusz Siwiec – przez wiele lat współorganizował i był komandorem Etapowych Regat Turystycznych. W roku 2001 współorganizował MŻMP i Międzynarodowe Regaty o Puchar „Gryfa Pomorskiego”. Opracował mapę kwadratów i procedurę wzywania pomocy oraz wspólnie z kol. Mirkiem Jakubkiem plan ratownictwa na Jeziorze Dąbie. Został głównym koordynatorem Międzynarodowych Mistrzostw Polski w klasach Laser – Radial, które odbyły się na Zalewie Szczecińskim w 2002 roku.
- kol. Stanisław Żyła – pełnił funkcję V-ce Prezesa ZOZŻ, był uczestnikiem grupy inicjatywnej do powołania Stowarzyszenia Polskich Portów i Przystani. Aktualnie uczestniczy w spotkaniach związanych z realizacją programu morskiej edukacji dzieci i młodzieży.
Działalność sportowa członków Yacht Klubu Polski w Szczecinie:
1999 – jachty YKP startowały 30 razy w regatach z następującymi sukcesami:
- s/y „HYDRO”
- s/y „WISŁA”
2000 – jachty członków Klubu startowały 32 razy:
- s/y „WISŁA”
- s/y „ECHO-2”
– I miejsce w Regatach o puchar DH LOK
2001 – jachty członków Klubu startowały 44 razy:
- s/y „HALS”
- s/y „SNIGA”
– I miejsce kol. Asi Frycz w damskich regatach o Bukiet Jeziora Dąbie
- s/y „WISŁA”
Liczba startów jachtów członków Klubu oraz uzyskane przez nich wyniki w latach 1999–2001 plasują Yacht Klub Polski w Szczecinie w czołówce Zchodniopomorskiego Okręgu Żeglarskiego. Sukcesy te zawdzięcza Klub Adamowi Lisieckiemu, Zbyszkowi Jałtoszukowi, Asi, Markowi i Maćkowi Fryczom, Staszkowi Żyle oraz ambitnej i coraz lepiej żeglującej parze Lenie i Wackowi Kowalewskim.
————————-
Dużym wyczynem turystycznym i nie tylko było przeprowadzenie przez Wacława Kowalewskiego motorówki „GALEON” z Gdyni do Marsyli i dalej do Słoweni. Wielką przygodą dla R.Kucharzewskiego i J. Wójcika było przeprowadzenie motorówki kanałami z Belgi do Szczecina. Również kanałami przepłynęli do Holandii państwo Małgosia i Ryszard Ginelli.
————————-
Dla członków YKP nadal ważnym problemem jest brak przystani, która stanowiłaby bazę dla „klubowiczów”, ponieważ ich jednostki stacjonują na 5 przystaniach. Ustalono, że utrzymany zostanie adres przy ulicy Przestrzennej 9A/11 jako przystań bazowa, zaś adresem korespondencyjnym będzie adres Sekretarza Klubu – ul. Derdowskiego 36/39, 71-087 Szczecin.
Lata 1996-1998
Od dnia 20.01.1996 r. Klubem kierował Zarząd w składzie:
- Komandor – Tadeusz SIWIEC – j.k.ż.w.
- V-ce Komandor – Stanisław ŻYŁA – j.s.m.
- Sekretarz-Skarbnik – Elżbieta KOWALCZYK – s.j.
Komisja Rewizyjna: Karol Nowak – przewodniczący, Zbigniew Beltrani i Waldemar Karbowy – członkowie.
Lata 1993-1995
Od dnia 9.01.1993 r. Klubem kierował Zarząd w składzie:
- Komandor – Tadeusz SIWIEC – j.k.ż.w.
- V-ce Komandor – Anna ŻYŁA – s.j.
- Sekretarz-Skarbnik – Elżbieta KOWALCZYK – s.j.
Komisja Rewizyjna: Karol Nowak – przewodniczący, Zygmunt Kowalski i Stanisław Żyła – członkowie
Klub liczył 23 członków, w tym: 5 sterników jachtowych, 4 jachtowych sterników morskich i 8 kapitanów jachtowych. Członkowie Klubu byli armatorami 11 jachtów i 2 motorówek.
————————-
W dniu 10.02.1993 r. stowarzyszenie pod nazwą „YACHT KLUB POLSKI” w Szczecinie zostało wpisane do rejestru Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie pod numerem 161 i uzyskało osobowość prawną.
Dnia 2 marca 1993 roku Yacht Klub Polski w Szczecinie został członkiem Szczecińskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.
————————-
Działalność Zarządu i członków Klubu przejawiała się w organizowaniu pływań indywidualnych i zespołowych, a także w braniu udziału w regatach. Głównym celem działalności Zarządu było stworzenie dużej YKP-owskiej rodziny, solidarnej, wzajemnie sobie pomagającej, dbającej o przestrzeganie dobrych zwyczajów żeglarskich wywodzących się z tradycji Związku.
Zarząd Klubu zajmował się organizowaniem rozpoczęcia i zakończenia sezonu żeglarskiego oraz spotkań towarzyskich w sezonie nawigacyjnym. Preferował ponad wszystko radość z żeglowania jako jeden z najpiękniejszych sposobów na życie.
————————-
Jachty pod banderą YKP tylko w nielicznych przypadkach wychodziły poza czworobok wyznaczony przez porty: Świnoujście, Sassnitz, Ronne i Gdynię. Wyjątek stanowił jacht s/y „ECHO”, który w jednym sezonie żeglował w Cieśninach Duńskich.
————————-
Znaczną popularnością cieszyły się regaty organizowane na Jeziorze Dąbskim,Zalewie Szczecińskim i Bałtyku. Najczęściej startował w nich i najwięcej sukcesów odniósł kol. Adam Lisiecki na swoim szybkim jachcie s/y „WISŁA”. Drugim „nałogowym” regatowcem okazał się kol. Stanisław Żyła na jachcie s/y „KARAWELA”, pogromca s/y „MAXI” na trasie Świnoujście – Ronne oraz zdobywca wielu nagród w regatach Rodzinnych i Turystycznych. Pozostali armatorzy startowali w regatach wtedy, gdy odpowiadała im pogoda, a załoga była w dobrym nastroju.
————————-
W roku 1995 Klub zorganizował Pierwsze Regaty o Puchar YKP w Szczecinie. Niestety uczestniczyło w niej tylko 6 jachtów, w tym aż 4 klubowe.
————————-
Od 1993 roku siedzibą Klubu była przystań Spółki „MARINA-MARCO”, dzierżawiona od Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego. W czerwcu 1994 roku poinformowano Klub o wypowiedzeniu umowy dzierżawnej Spółce przez Stocznię Szczecińską. Stocznia przejęła teren pod własne zarządzanie. W związku z tym Zarząd Klubu zwrócił się do Stoczni o zawarcie porozumienia i pozostawienie jachtów klubowych na tym terenie, na podobnych warunkach jakie były uprzednio. Stocznia nie odpowiedziała na pisma, a prowadzone dodatkowo rozmowy nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Skierowano także pisma do Wojewody Szczecińskiego o pomoc w tej sprawie, lecz Wojewoda nie był w stanie nic pomóc. Stocznia przejęła przystań i ustaliła bardzo wysokie ceny za postój jachtów, na które członkowie klubu nie zgodzili się.
Ostatecznie przystań utracono w dniu 9.05.1995 roku. Konsekwencją tego była eksmisja YKP i likwidacja siedziby Klubu. Logo Klubu zostało rozjechane przez ciągniki. Exodus jachtów członków Klubu do innych przystani był dla wszystkich wydarzeniem wręcz bolesnym. Od tego czasu YKP jako jedyny klub w Szczecinie nie posiada ani siedziby, ani przystani.
Zdecydowano poszukać innej przystani, na której opłaty postojowe byłyby do przyjęcia. Wybrano Harcerski Ośrodek Morski w Dąbiu. HOM to był zupełnie inny świat. Dziki busz, łany pokrzyw i trzciny, piękna zieleń drzew, bażanty, koncert słowików, intymność i swoboda spodobały się wszystkim. Jednak brudna woda w basenie, dziury na drogach dojazdowych, dzikie wrakowiska, nieporządek, brak nadzoru nad bezpieczeństwem jachtów – to była druga strona medalu. Harcerskiej niefrasobliwości i nieodpowiedzialności nie akceptował nikt. Kradzież silnika z jachtu s/y „GOPŁO” i brak jakiejkolwiek reakcji ze strony komendy HOM-u spowodowały u wszystkich poczucie zagrożenia. Przystań HOM zaczęto traktować jako przejściową.
————————-
W dniu 1.06.1995 roku Zarząd Yacht Klubu podjął uchwałę o zorganizowaniuSekcji Regatowej YKP w Szczecinie. Na kierownika Sekcji został powołany pan Zbigniew Zbroja, który miał ponosić pełną odpowiedzialność prawną i materialną za działalność Sekcji. Sekcja miała funkcjonować na zasadach samofinansowania, bez dotacji i świadczeń materialnych ze strony YKP w Szczecinie.
Szczegółowe ustalenia dotyczące działalności Sekcji oraz uwarunkowań prawnych i materialnych zawarte miały być w „Zasadach funkcjonowania Sekcji Regatowej YKP w Szczecinie” i przedstawione Zarządowi Klubu do akceptacji do dnia 1.07.1995 roku. Podjęcie takiej decyzji warunkowało możliwość startów w imprezach regatowych zawodników szkółki prowadzonej przez pana Zb. Zbroję. Termin dostarczenia Zarządowi omawianego dokumentu nie został dotrzymany, co było równoznaczne z unieważnieniem uchwały. Pan Zbroja wyjaśnił, że ze względów finansowych zrezygnował z dalszej działalności szkółki regatowej.