ŻEGLARZE YKP SZCZECIN ZAKOŃCZYLI SEZON 2016

W niedzielę, 6 listopada br. na przystani MARINA CLUB w Szczecinie żeglarze YACHT KLUBU POLSKI SZCZECIN zakończyli tegoroczny sezon nawigacyjny.

Po uroczystości odbyło się tradycyjne spotkanie członków Klubu, w czasie którego Wicekomandor Paweł Ryżewski przedstawił prezentację żeglarstwa polskiego okresu międzywojennego.

W bieżącym roku Klub nasz był organizatorem dwóch dużych żeglarskich imprez sportowych:

  • W dniach 23-31 lipiec zorganizowaliśmy 52 Etapowe Regaty Turystyczne na wodach Zalewu Szczecińskiego, Zatoki Pomorskiej i Bałtyku w oparciu o umowę z ZOZŻ. W regatach brały udział 52 jachty i uczestniczyło 190 żeglarzy.
  • W dniach 10 – 11 września br. została zrealizowana druga edycja projektu Klubu – Regaty YKP SZCZECIN CUP. Projekt ten łączy dotychczasowe Regaty o Puchar YKP SZCZCIN (dwadzieścia edycji), Regaty Oldtimerów Epifanes Trophy (dwanaście edycji) i Kryterium Cartera ( cztery edycje). Trasa tych dwudniowych regat: Szczecin – Lubczyna – Szczecin. W regatach uczestniczyły 43 jachty.

Na szczególną uwagę zasługują sukcesy naszego kolegi klubowego – Patryka Zbroi, który prowadząc jacht „Tomahawk” odniósł wiele spektakularnych zwycięstw a sezon zakończył na 26 miejscu w światowym rankingu OSAF ( na 1.349 sklasyfikowanych załóg ).

Tegoroczny sezon to także wiele rejsów morskich, z których warto wymienić:

  • sierpniowy rejs atlantycki naszego kapitana Zygmunta Kowalskiego jachtem „Nomad” z Lizbony do Portsmouth, w bardzo trudnych warunkach na burzliwych wodach Zatoki Biskajskiej (razem 987 Mm).
  • rozpoczęty w sierpniu w Las Palmas i zakończony 1 października w Szczecinie rejs kapitana Mirosława Lewińskiego na jachcie „Ulysses”, na którym opłynął świat szlakiem Wagnera, w latach 2010-2014,częściowo z załogantami, częściowo samotnie. Po zamknięciu Wielkiej Pętli w Las Palmas pozostawił tam jacht aż do sierpnia br., by w końcu załogowo wrócić do kraju, mając za rufą blisko 50 tysięcy mil morskich.

Tegoroczny sezon żeglarski to nie tylko regaty, rejsy morskie czy rejsy klubowe. To także szkolenie. Zorganizowane zostały dwa kursy na stopnie żeglarskie – patent żeglarza zdobyło osiem osób, jachtowego sternika morskiego cztery osoby.

Członkowie YKP SZCZECIN zaangażowani są w działalności społecznej naszego regionu. Nasi Koledzy pełnią funkcje w Zarządzie ZOZŻ, Klubie Żeglarzy Samotników oraz Szczecińskiej Mesie Bractwa Wybrzeża. To dzięki pracy Kolegi Piotra Owczarskiego, Prezesa Stowarzyszenia Żeglarski Szczecin, powstała Aleja Żeglarz, na której odsłonięto w maju figurę kapitana Kazimierza Haski, pioniera żeglarstwa w Szczecinie.

Rozpoczęły się już przygotowania do obchodów rocznicowych – 70 rocznica powstania YACHT KLUBU POLSKI w Szczecinie (21.02.1947) oraz 25 rocznicy reaktywacji YKP SZCZECIN (09.01.1993).

YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN liczy obecnie 57 członków, w tym 15 kapitanów, 14 j.s.m., 13 s.j., 4 żeglarzy, 7 bez stopnia, 4 j.s. motorowodnych. Członkowie Klubu są armatorami 25 jachtów żaglowych i 7 motorowych. W tym sezonie przybyło 3 nowych członków.

kpt. Janusz Charkiewicz

 

SHARE IT:

Comments are closed.