WALNE ZGROMADZENIE 2017

W piątek, 24 marca br. spotkali się członkowie YACHT KLUBU POLSKI SZCZECIN na tradycyjnym rocznym Walnym Zgromadzeniu aby podsumować miniony rok i porozmawiać o tym co czeka nas w najbliższej przyszłości. Spotkanie prowadził Komandor Marcin Raubo.

YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN sezon nawigacyjny 2016 rozpoczął uroczystym podniesieniem bandery w dniu 18 maja 2016 r. oraz spotkaniem z Radkiem Kowalczykiem, uczestnikiem Transatlantyckich Regat MINI TRANSAT 2015.

W minionym roku Klub nasz był organizatorem dwóch dużych żeglarskich imprez sportowych:

  • W dniach 23-31 lipiec zorganizowaliśmy 52 Etapowe Regaty Turystyczne na wodach Zalewu Szczecińskiego, Zatoki Pomorskiej i Bałtyku w oparciu o umowę z ZOZŻ. W regatach brały udział 52 jachty i uczestniczyło 190 żeglarzy.
  • W dniach 10 – 11 września br. została zrealizowana druga edycja projektu Klubu – Regaty YKP SZCZECIN CUP. Projekt ten łączy dotychczasowe Regaty o Puchar YKP SZCZCIN (dwadzieścia edycji), Regaty Oldtimerów Epifanes Trophy (dwanaście edycji) i Kryterium Cartera ( cztery edycje). Trasa tych dwudniowych regat: Szczecin – Lubczyna – Szczecin. W regatach uczestniczyły 43 jachty.

Puchar YKP SZCZECIN dla najszybszego jachtu po przeliczeniu zdobył Michał Jabłoński na jachcie „SEPULKA”, natomiast Puchar EPIFANES TROPHY CLASSIC RACE w regatach oldtimerów wywalczył Jacek Tomaszyk na jachcie „HORISONT”.

Na szczególną uwagę zasługują sukcesy naszego kolegi klubowego – Patryka Zbroi, który prowadząc jacht „Tomahawk” odniósł wiele spektakularnych zwycięstw a sezon zakończył na 26 miejscu w światowym rankingu ISAF (na 1.349 sklasyfikowanych załóg)

Tegoroczny sezon to także wiele rejsów morskich, z których warto wymienić:

  • sierpniowy rejs atlantycki naszego kapitana Zygmunta Kowalskiego jachtem „Nomad” z Lizbony do Portsmouth, w bardzo trudnych warunkach na burzliwych wodach Zatoki Biskajskiej (razem 987 Mm).
  • rozpoczęty w sierpniu w Las Palmas i zakończony 1 października w Szczecinie rejs kapitana Mirosława Lewińskiego na jachcie „Ulysses”, na którym opłynął świat szlakiem Wagnera, w latach 2010-2014,częściowo z załogantami, częściowo samotnie. Po zamknięciu Wielkiej Pętli w Las Palmas pozostawił tam jacht aż do sierpnia br., by w końcu załogowo wrócić do kraju, mając za rufą blisko 50 tysięcy mil morskich.

Tegoroczny sezon żeglarski to nie tylko regaty, rejsy morskie czy rejsy klubowe. To także szkolenie. Zorganizowane zostały dwa kursy na stopnie żeglarskie – patent żeglarza zdobyło osiem osób, jachtowego sternika morskiego cztery osoby.

Członkowie YKP SZCZECIN zaangażowani są w działalności społecznej naszego regionu. Nasi Koledzy pełnią funkcje w Zarządzie ZOZŻ, Klubie Żeglarzy Samotników oraz Szczecińskiej Mesie Bractwa Wybrzeża. To dzięki pracy Kolegi Piotra Owczarskiego, Prezesa Stowarzyszenia Żeglarski Szczecin, powstała Aleja Żeglarz, na której odsłonięto w maju figurę kapitana Kazimierza Haski, pioniera żeglarstwa w Szczecinie.

W kwietniu 2016 Kol. Zygmunt Kowalski otrzymał prestiżową Nagrodę Specjalną im. red. Bogdana Czubasiewicza przyznaną przez Kapitułę XXV Konkursu Dziennikarskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP „Pomorze Zachodnie” oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za wieloletnie konsekwentne ukazywanie morskości Szczecina i regionu, w tym za promowanie żeglarstwa.

W trakcie okręgowego otwarcia sezonu żeglarskiego w dniu 07.05.2016 r. Kol. Janusz Charkiewicz odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi za ponad 50 lat działalności na rzecz żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim.

Największy jednak sukces odniósł Kol. Cezary Wolski – wybrany został Szczecińskim Żeglarzem Roku 2016. Zdobył również Puchar Bałtyku Południowego w klasyfikacji morskiej i OPEN.

Rozpoczęły się już przygotowania do obchodów rocznicowych – 70 rocznica powstania YACHT KLUBU POLSKI w Szczecinie (21.02.1947), oraz 24 rocznicy reaktywacji YKP SZCZECIN (09.01.1993) których kulminacja nastąpi w trakcie majowego otwarcia sezonu w naszym klubie.

Sezon zakończony został w niedzielę 6 listopada 2016 r. na przystani Marina Club, natomiast rok 2016 pożegnaliśmy na wspólnej Wigilii w dniu 15 grudnia 2016 r.

YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN liczy obecnie 57 członków, w tym 15 kapitanów, 14 j.s.m., 13 s.j., 4 żeglarzy, 7 bez stopnia, 4 j.s. motorowodnych. Członkowie Klubu są armatorami 25 jachtów żaglowych i 7 motorowych. W tym sezonie przybyło 3 nowych członków.

kpt. Janusz Charkiewicz

 

SHARE IT:

Comments are closed.