PolishMatch Tour 2014

Wyjątkowy rok czeka uczestników i kibiców PolishMatch Tour – cyklu regat Pucharu Świata w żeglarstwie, który nieprzerwanie odbywa się od 2007 roku. Pierwszy raz w historii cyklu rozegrane zostaną dwie imprezy rangi mistrzowskiej. W lipcu w Świnoujściu odbędą się Mistrzostwa Europy, a we wrześniu w Szczecinie Mistrzostwa Polski w matchracingu. Dodatkowo dwie kolejne imprezy w Szczecinie i Kamieniu Pomorskim zostały oficjalnymi kwalifikacjami do AlpariMatch Racing Tour – oficjalnych mistrzostw świata.

PMT – cykl regat Pucharu Świata w matchracingu od zeszłego roku na stałe zagościł na wodach i w marinach Pomorza Zachodniego z bazą w Yacht Klubie Polski Szczecin i Marina’Club. Zmiana ta została podyktowana ogromnym krokiem w przód na jaki zdecydowali się organizatorzy cyklu, mianowicie zakupem nowej floty jachtów balastowych TOM28. Zaprojektowane specjalne do meczy, nowoczesne i bardzo sprawne jachty, są miniaturą jednostek Pucharu Ameryki z przed kilku lat, kiedy regaty te rozgrywane były jeszcze na jednokadłubowcach. Poza Szczecinem łodzie te stacjonują tylko w Hiszpanii i w Stanach Zjednoczonych.

W tym roku czekają nas w regatach PMT ogromne emocje. W ramach cyklu rozegrane zostaną dwie imprezy rangi mistrzowskiej. Nim do nich dojdzie zawodnicy będą mieli okazję do porządnej rozgrzewki.

Kalendarz PMT 2014:

  • 03-04.05.2014 – PMT WarmUpMatch Race Grade 4 – Szczecin
  • 30.05-01.06.2014 – Szczecin Match Race Grade 2 – kwalifikacja Alpari WMRT
  • 21-22.06.2014 – Świnoujście Match Race Grade 3
  • 09-13.07.2014 – Mistrzostwa Europy w MatchRacingu – Świnoujście
  • 18-20.07.2014 – Kamień Pomorski Match Race Grade 3 – kwalifikacja Alpari WMRT
  • 05-07.09.2014 – Mistrzostwa Polski w MatchRacingu

Pierwsze zawody rozgrane zostaną w Szczecinie w długi weekend majowy. W dniach 3-4 maja odbędzie się PMT WarmUpMatch Race Grade 4. Zawody poprzedzać będzie dwudniowa sesja treningowa, w której swoje umiejętności podnosić mogą zarówno doświadczeni sternicy meczowi jaki i załogi, które dopiero chciałyby spróbować swoich sił w tej formule regatowej.

Kolejne zawody to już wysoka półka sportowa. Tradycyjny Szczecin Match Race tym razem odbędzie się w terminie 30 maja do 1 czerwca i ponownie będzie to grade 2. W zeszłym roku zawody stały na bardzo wysokim poziomie, a szans nie dał nikomu bardzo utytułowany fiński sternik StaffanLindberg. W tym roku stawka będzie jeszcze wyższa, a chęć startu w zawodach zgłosił aktualny mistrz świata Taylor Canfield (Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych).

Nowym punktem na mapie PMT będzie w tym roku Świnoujście. Pierwszym etapem zmagań przy ujściu Świny będzie Świnoujście Match Race Grade 3, które odbędzie się w dniach 21-22 czerwca. Będzie to jednak tylko preludium do najważniejszej imprezy tego sezonu.

W dniach 9-13 lipca właśnie w Świnoujściu rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy w MatchRacingu. 12 najlepszych, europejskich załóg będzie walczyło o prymat na Starym Kontynencie.

Po mistrzostwach nie będzie czasu na odpoczynek, gdyż kolejne zawody odbędą się już tydzień później w Kamieniu Pomorskim. W dniach 18-20 lipca sternicy będą rywalizowali o kolejne punkty Pucharu Świata w Kamień Pomorski Match Race Grade 3. Zwycięzca tych regat otrzyma przepustkę do startu w Alpari World Match Racing Tour.

Klamrą spinająca cały cykl będą Mistrzostwa Polski w MatchRacingu, które tym razem odbędą się w Szczecinie. O najcenniejsze krajowe trofeum zawodnicy powalczą w dniach 5-7 września na jeziorze Dąbie.

SHARE IT: