O tajemnicach jeziora Dąbie. Spotkanie z Kotem Umbriagą i legendzie Mare Dambiensis.

Już drugi rok z rzędu nasz klubowy kolega Piotr Owczarski wydaje książkę o tematyce żeglarskiej. W zeszłym roku wieńcząc wiele lat pracy wydał “Leksykon żeglarstwa i sportów wodnych Pomorza Zachodniego” w tym roku lżejszą w tematyce, ale równie ciekawą książkę dla dzieci “Przygody Kota Umbriagi”.
Z tej okazji zapraszamy na spotkanie autorskie z Piotrem, który opowie o tajemnicach jeziora Dąbie, Legendzie Mare Dambiensis i kocie żeglarzu Umbriadze. W trakcie spotkania odbędzie się również występ znanego szczecińskiego zespołu szantowego IGA’cki BAND.
Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę, 3 października o godz. 18.00 w Auli Książnicy Pomorskiej (budynek C, III piętro), ul. Podgórna.
Jest to spotkanie dla dorosłych.
Przypomnijmy, że kot żeglarz Umbriaga to postać historyczna, która stała się częścią historii szczecińskiego żeglarstwa i jego czasów pionierskich. Pływał on po Morzu Dąbskim (ob. jezioro Dąbie), zwanym wtedy Mare Dambiensis. Kot ten żeglował na przełomie lat 40 i 50 XX wieku ze studentami Akademickiego Związku Morskiego, a następnie Akademickiego Związku Sportowego na jachtach “Tuńczyk” i “Biały Słoń” (ob.“Nadir”). Jego imieniem nazwano:
– część Wyspy Dębiny (na szczecińskim Międzyodrzu), gdzie istnieje Ziemia Umbriagi,
– Nurt Umbriaga (łączącego j. Dąbie z Odrą),
– jacht Umbriaga (którym dowodził kiedyś szczeciński żeglarz kpt. Jerzy Madeja),
– pośrednio jest związany (przez nazwę jachtu) z piosenką żeglarską autorstwa Witolda Zamojskiego pt.Umbriaga.
– od 2016 roku w ramach Nagród Żeglarskich Szczecinajest przyznawana Nagroda Kota Umbriagi (dla dzieci w wieku od 4-13 lat oraz placówek oświatowych),
– w 2018 roku na Alei Żeglarzy w Szczecinie został odsłonięty pomnik kota żeglarza.

Serdecznie zapraszamy!

SHARE IT: